(06.11.2008) Śmiertelny wypadek na otmuchowskiej obwodnicy

Wczoraj wieczorem doszło do śmiertelnego wypadku na obwodnicy Otmuchowa. Zderzyły się trzy samochody. W wypadku zginęła obywatelka Czech. Jak poinformował dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nysie, ze wstępnych ustaleń wynika, że na obwodnicy doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów. Ucierpieli także pasażerowie trzeciego przejeżdżającego samochodu. Jeden z uczestniczących w zdarzeniu pojazdów oznaczony jest jako czeski korpus dyplomatyczny. (Źródło RO D. Kłonowska (oprac. JM).
Załączniki
  •   

(04-11-2008) Nowe w OSP - strony www

Nowoczesnośc nie omija nikogo i niczego. Aby podolać tej starej prawdzie podjeliśmy starania aby każda jednostka OSP naszej gminy miała własną stronę internetową.

Znajdą sie na nich podstawowe informacje o straży, jej członkach, sprzęcie i działaniach.

Na początek podajemy adres strony OSP Łąka aby internauci mogli się zapoznać z opracowywanym projektem i wnieśc swoje uwagi. Oczekujemy na te głosy pod adresem gcr@otmuchow.pl.

Strona OSP Łąka: www.osp.laka.otmu.pl

(18-10-2008) Ćwiczenia Gminne OSP – Jasienica 2008

W sobotę na drodze dojazdowej do Jasienicy Górnej zaparkował długi, czerwony sznur wozów strażackich z całej Gminy Otmuchów (mamy czym się pochwalić!). To zjechały się jednostki OSP z całej Gminy Otmuchów aby sprawdzić swoje umiejętności i sprzęt na zorganizowanych przez UM Otmuchów, ZOG OSP i OSP Jasienica ćwiczeniach. Pojawiło się ogółem 11 jednostek straży ochotniczych oraz 1 sekcja z Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nysie.

O godz 10.45 Komendant Gminny OSP Sylwester Łucki wraz z Prezesem ZOG ZOSP w Otmuchowie Tadeuszem Mizą przeprowadzili odprawę dla uczestników ćwiczeń. Zostały przedstawione ogólne zasady działania i zachowania bezpieczeństwa oraz podzielono ćwiczących na plutony wg przygotowanych zadań.

Mimo intensywnych prób „wyciągania” jakiś bliższych informacji nt przygotowanych zadań Komendant był konsekwentny i odmawiał podania szczegółów.

Jednostki wchodziły do ćwiczeń tak jak do rzeczywistej akcji na sygnałach i w pełnym rynsztunku wzywane drogą radiową przez komendanta. Otrzymywane w drodze informacje dotyczyły jedynie tego co się stało a ćwiczący musieli na miejscu sami ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania. Aby było jeszcze „ciekawiej” w trakcie działań komendant wymyślał wszelkie możliwe utrudnienia, które mogą wystąpić w rzeczywistej akcji. Dodatkowo wokół ćwiczących kłębił się tłum ciekawskich, których przyciągnęły wyjące syreny (to też bardzo rzeczywisty element każdej akcji ratowniczej) oraz kilku sędziów, którzy na przygotowanych arkuszach oceniali wszystkie elementy wykonywanego zadania. Szczególny nacisk kładziony był na bezpieczeństwo ratowników.

Widzowie mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda gaszenie budynków z budową linii zasilającej od najbliższego zbiornika. Jak wykorzystywana jest drabina do gaszenia płonących dachów oraz jak wygląda praca strażaków w aparatach oddechowych. Jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają i jak potrafią sobie z nimi profesjonalnie radzić. Mieli także okazję podziwiać sprzęt w jaki wyposażeni nasi strażacy. Zakupione samochody, pompy, agregaty prądotwórcze z najaśnicami itd. Jest wiele nowego sprzętu, który ułatwia prowadzenie nawet najtrudniejszych akcji. Było to widać przy zdarzeniach gdzie głównym tematem były wypadki drogowe. Hydrauliczny sprzęt do rozcinania i rozrywania, profesjonalne zestawy do pierwszej pomocy przedmedycznej i wiele wiele innych. Widać, że gmina nie żałowała pieniędzy a strażacy mądrze je wydali z pożytkiem dla nas wszystkich.

Po zakończeniu ćwiczeń ok. godz 13.30 odbyła się zbiórka, na której komendant omówił wykonanie poszczególnych zadań i swoje oraz sędziów uwagi do poszczególnych jednostek OSP. Następnie głos zabrał Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, który także przyglądał się zmaganiom z „żywiołami” w czasie ćwiczeń i podziękował druhom za zaangażowanie i włożoną pracę.

Po podsumowaniu części „bojowej” Prezes OSP Jasienica Górna i Radny Rady Miejskiej Piotr Morytko poprosił księdza proboszcza o poświęcenie odremontowanego na potrzeby OSP budynku remizy oraz zebranych i ich sprzętu.

Po zakończeniu części oficjalnej i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszystkich zebranych poczęstowano kiełbasą na gorąco i grochówką przygotowaną przez miejscowe panie. Nikt nie wyszedł głodny. Po posileniu się samochody odjechały do swoich remiz. Następne ćwiczenia w przyszłym roku.

Załączniki
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •  
« ...9...»

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211795