(11-07-2006) Skuter ratowniczy już na wodzie

Sternicy M.Grzelak i J.Wójcik

Otrzymany od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń skuter ratowniczy został zwodowany przez strażaków z OSP Otmuchów na jeziorze otmuchowskim w piątek 8 lipca.

Sprzęt silnikowy jako fabrycznie nowy musi zostać "dotarty" i konieczne są ćwiczenia doskonalące operatorów-sterników i ratownicze naszych strażaków, którzy będą pełnić służbę na jeziorze.

W czasie ćwiczeń wykonywane są zadania prewencyjne. Już niejeden wodniak spotkał się z ratownikami na wodzie i otrzymał pouczenie lub został skierowany do brzegu zwłaszcza za brak kapoków.

Przypominami wszystkim wodniakom - bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Szef GZR A. Banasiak
Załączniki
  •   
    zdjęcia

(03-05-2006) Najwaleczniejszy Strażak Zawodów

Burmistrz Jan Woźniak wręcza puchar Bartoszowi Bernatowi z MDP Łąka

Jednym z elementów Gminnych Zawodów Pożarniczych jest tradycyjne już wyróżnianie "Najwaleczniejszego Strażaka". Wyróżnienie jest przyznawane za waleczność i przezwyciężanie niepodziewanych sytuacji.

W tym roku tytuł ten i puchar Burmistrz Jan Woźniak wręczył Bartoszowi Bernatowi z MDP Łąka.

(03-05-2006) Gminne Zawody Pożarnicze OSP

Dnia 03.05.2006 r. na Otmuchowskim stadionie przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się Gminne Zawody Pożarnicze. Uczestniczyły w nich wszystkie z 10 jednostek OSP naszej gminy łącznie 25 sekcji (200 osób) plus jak zwykle przejęci członkowie zarządów i opiekunowie grup młodzieżowych. Komisję sędziowską i wyposażenie torów zapewniła KP PSP w Nysie, a sędzią głównym zawodów został Z-ca K-ta Powiatowego PSP bryg. Marek Makówka.

Wszyscy juniorzy (od 12 do 18 roku życia) i kobiety zostali wyposażeni przez Zarząd Oddziału Gminnego OSP (Prezes Tadeuszem Miza, Sekretarz Artur Banasiak, Komendant Sylwester Łucki) przed zawodami w koszulki, czapki i - na szczęście nie potrzebne - kurtki przeciwdeszczowe, zakupione z budżetu przekazywanego przez Gminę Otmuchów na funkcjonowanie straży.

Po raz pierwszy zawody prowadził komendant gminny OSP Sylwester Łucki. To właśnie on po wyprowadzeniu sekcji na płytę zameldował Burmistrzowi Otmuchowa Janowi Woźniakowi o gotowości do zawodów. Po przywitaniu wszystkich przybyłych uczestników i gości Burmistrz otworzył zawody.

Pierwszą rozgrywaną konkurencją była sztafeta strażacka z przeszkodami realizowana na bieżni stadionu dla starszych i na płycie boiska w innym zakresie dla najmłodszych.

Kolejną konkurencją były ćwiczenia bojowe z budową linii wodnych i strącaniem celów prądem wody. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja. Budowanie („sprawianie”) linii ssawnych i tłocznych, ryczące pompy i woda wydobywająca się nie tylko z prądownic, ale także ze źle spiętych połączeń, tryskająca daleko i wysoko oraz mocząca co bardziej pechowych zawodników nadaje zmaganiom OSP niepowtarzalny klimat.

Ten właśnie klimat, przepiękna pogoda oraz pyszna grochówka przygotowana tradycyjnie przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maciejowicach wydawana za darmo wszystkim chętnym, ściągnęła na stadion, mimo wczesnej pory, liczną publiczność. Dla spragnionych i pełnoletnich w czasie trwania zawodów serwowano piwo w symbolicznej cenie 1 zł za kufel, więc toasty za zdrowie i powodzenie strażaków wznoszono nader chętnie. Nie brakowało tez lodów, zimnych napoi i ciepłych dań – według życzenia.

Kolejną atrakcją zawodów była parada samochodów pożarniczych zakupionych w tej kadencji samorządu z funduszy gminnych dla jednostek OSP. Zakupiono ich w czasie ostatnich 4 lat aż 6. Dla OSP Otmuchów 2 Steyr 790 i Steyr 590 (1 z dotacji gminy drugi ze środków systemowych KSRG przy wsparciu władz gminy), dla OSP Buków Mercedes 406, dla OSP Łąka Steyr 690, dla OSP Maciejowice Steyr 690 i dla OSP Wójcice Steyr 790. Wszystkie samochody dumnie przedefilowały bieżnią przed zgromadzoną publicznością przy dźwięku sygnałów i błyskając „kogutami”– robiło to wrażenie.

Po defiladzie samochodów ponownie ogłoszono zbiórkę i Burmistrz Jan Woźniak z bryg. Markiem Makówką oraz Zarządem Gminnym wręczali uczestnikom błyszczące puchary i dyplomy wśród wiwatów i oklasków zgromadzonych na stadionie uczestników i widzów. Następnie Burmistrz w krótkim przemówieniu podziękował zawodnikom, wszystkim organizatorom i zamknął zawody. Do zobaczenia za rok.

A oto tabela wyników:

I. Seniorzy: 1. ŁĄKA z czasem 116,41 2. OTMUCHÓW z czasem 127,16 3. WÓJCICE z czasem 129,17 II. Seniorzy Kobiety: 1. WÓJCICE z czasem 133,07 III. Chłopcy 15-18 lat: 1. JODŁÓW z czasem 127,50 2. GORASZOWICE z czasem 143,40 3. OTMUCHÓW z czasem 149,82 IV. Dziewczęta 15-18 lat: 1. BUKÓW z czasem 137,00 V. Chłopcy 12-15 lat: 1. ŁĄKA z czasem 169,00 2. MACIEJOWICE z czasem 185,50 3. NADZIEJÓW z czasem 190,41 VI. Dziewczęta 12-15 lat: 1. ŁĄKA z czasem 179,00 2. BUKÓW z czasem 196,16 3. NADZIEJÓW z czasem 201,10.

Załączniki
  •   

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211802