(06-01-2007) Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w OSP Łąka

W minioną sobotę odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w Ochotniczej Straży Pożarnej w Łące. W zebraniu uczestniczyło 24 członków czynnych i zaproszeni goście: dh Prezes ZOG Tadeusz Miza, Artur Banasiak inspektor w UM Otmuchów i zarazem Sekretarz ZOG oraz dh Zdzisław Olejniczak z Biura Wojewódzkiego OSP w Opolu.

W programie ujęto sprawozdania za rok ubiegły, plany działalności na rok 2007 i uzupełnienie składu Zarządu.
Otwarcia zebrania dokonał Prezes Zarządu dh Sylwester Łucki i poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy niedawno zmarłego skarbnika dh Sylwestra Mężyka.

W sprawozdaniach przedstawianych przez Prezesa zawarto między innymi informacje o działaniach ratowniczych (29 akcji: 7 pożarów, 22 miejscowe zagrożenia) i zakupionym z gminnej dotacji sprzęcie (wyposażenie i sprzęt o wartości ponad 20 tyś.).

Następnym punktem było głosowanie nad absolutorium dla Zarządu (na 24 obecnych za 24 głosy).

Po skwitowaniu przystąpiono do uzupełniania składu Zarządu o dwie osoby i przedstawia się on obecnie tak:

 1. Prezes – Robert Szczerba,
 2. V-ce Prezes Naczelnik – Roman Grodziński,

 3. V-ce Prezes Gospodarz – Jan Chochorowski,
 4. Sekretarz – Jan Opyd,
 5. Skarbnik – Sylwester Łucki,
 6. Gospodarz – Zdzisław Zwierzyński,
 7. Członek – Zdzisław Olejniczak.

Po zakończonej częci oficjalnej aby wszyscy razem zasiedli jeszcze na chwilę aby w nioficjalnej atmosferze porozmawiać o tym co było i o tym co będzie.

A. Banasiak

(21-10-2006) Ćwiczenia Gminne jednostek OSP

Zdjęcie pamiatkowe uczestników Ćwiczeń Gminnych OSP 2006

W sobotę 21 października na terenie sołectwa Maciejowice odbyły się kolejne gminne ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych realizujących zadania z zakresu ratownictwa i ochrony ludności na naszym terenie. Udział wzięły wszystkie dziesięć OSP z 11 samochodami (6 zakupionych w ciagu ostatnich 4 lat!) i wyposażeniem jak do akcji ratowniczej.

Zadania dla każdej jednostki zostały ustalone wcześniej przez Komendanta Gminnego OSP dh Sylwestra Łuckiego, Prezesa ZOG OSP Tadeusza Mizę i Szefa GZR Artura Banasiaka w czasie wizytacji terenu w obecności niezastapionego Prezesa OSP Maciejowice Jana Czykinowskiego, który również przygotował teren działań.

Jednostki ruszały do realizacji zadań wtrybie alarmowym, na zgłoszenie radiowe Komendanta, z drogi dojazdowej do Maciejowic, gdzie znajdowało się stanowisko dyspozytorskie na jednym z samochodów OSP Otmuchów. Zachowany w ten sposób został system normalego alarmowania jednostek, które dopiero w tym momencie dowiadywały się o zadaniu. Ich zadaniem było samodzielnie odnaleźć miejce zdarzenia i przystąpić do działań zgodnie z procedurami.

Wszystkie działania naszych strazaków oceniane były przez Komendanta Gminnego i przedstawiciela KP PSP w Nysie kpt. Mirosława Muszyńskiego oraz Burmistrza Jana Woźniaka, a także mieszkańców Maciejowic.

Zadania były rozmaite i dopasowane do wyposażenia poszczególnych jednostek. Było bezpośrednie gaszenie wodą i pianą, uzupełnianie wody z cieków i zbiorników przy pomocy nowych pomp szlamowych, ewakuacja poszkodowanych a nawet czasami coś ekstra dzięki wyobraźni obserwatorów. Nikt się nie oszczędzał i pot lał się strumieniami pod grubymi strażackimi ubraniami, w które wyposazeni są już wswzyscy strażacy. Szczególnie trudne zadania mieli członkowie OSP Otmuchów bo dodatkowo musieli działać w aparatach powietrznych (całe szczęście, że nowoczesne i nadciśnieniowe!).

Wykonanie zadań było wzorowe i bardzo widowiskowe, co w połączeniu z piekna pogodą przysporzyło niemało widzów przy kazdym punkcie działań straży. Dźwięk syren, ryk silników samochodów i pomp oraz widok naszych strażaków w pełnym umundurowaniu bojowym był naprawdę imponujacy (coś jest w tych mundurach).

Na zakończenie ogłoszono zbiórkę, na której omówiono wszystkie etapy działań i postępowanie strażaków a Burmistrz Jan Woźniak podziękował uczestnikom za zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy i jej mieszkańców. Stwierdził też, co potwierdziła obserwator z PSP, że nie mamy juz czego się wstydzić. Nasze wyposażenie i wyszkolenie dzięki staraniom Zarządu Gminnego OSP i środkom z budżetu gminy są na profesjonalnym poziomie.

Potem jeszcze pamiatkowe zdjęcie wszystkich uczestników i przemarsz na świetlicę wiejską, gdzie serwowano zgłodniałym w akcji strazakom i gościom grochówkę z porządną porcja kiełbasy.

Najedzeni, po krótkim odpoczynku strażacy rozjechali się do swoich remiz.

Abyśmy spotykali sie tylko na zawodach i takich ćwiczeniach - tego sobie i wszystkim mieszkańcom szczerze życzymy.

Szef GZR Artur Banasiak

Załączniki
 •  OSP Buków OSP Goraszowice
  OSP Buków i OSP Goraszowice
 •  OSP Jodłów OSP Kałków
  OSP Buków i OSP Kałków
 •  OSP Łąka OSP Maciejowice
  OSP Łąka i OSP Maciejowice
 •  OSP Nadziejów OSP Otmuchów
  OSP Nadziejów i OSP Otmuchów
 •  OSP Otmuchów - gaszenie pianą OSP Śliwice
  OSP Otmuchów i OSP Śliwice
 •  OSP Wójcice Komendant melduje Burmistrzowi
  OSP Wójcie i zbiórka

(22-07-2006) 130 lat OSP Bernartice

Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Otmuchów zostały zaproszone przez wąłdze samorządowe i strażaków do Bernartic w Republice Czeskiej na obchody 130-lecia tamtejszej OSP.

W uroczystościach wzieli udział członkowie OSP Łąka, Otmuchów i Wójcice wraz z przedstawicielami Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Otmuchowie Tadeuszem Mizą i Arturem Banasiakiem oraz Sekretarzem Miasta Zdzisławem Cholewińskim.

Obchody miały bardzo uroczysty przebieg i bogatą oprawę. O 15.00 oficjalego otwarcia obchodów dokonał Starosta Bernartic. Nastepnie były przemówienia zaproszonych gości z Polski, Niemiec i bratnich jednostek republiki Czeskiej oraz Zarządu OSP Bernartice. Wyróżniono pamiatkowymi medalami zasłużonych dla jednostki działaczy i zaproszonych gości.

Następnie wszyscy zaproszeni goście i widzowie zostali zaproszeni do bogato zaopatrzonych stoisk z napojami i jedzeniem. Przy pieknej, upalnej pogodzie szczególnym powodzeniem cieszyło się legendarne, chłodne czeskie piwo.

Rozkosze podniebienia zostały nagle przerwane przez nadlatujacy śmigłowiec. Okazało się, że organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci pokazów ratownictwa powietrznego w wykonaniu śmigłowca armii.

Po odlocie nasi strażacy udostepnili swój sprzęt wszystkim chetnym gościom. najwiecej było dzieci, które miały mozliwośc sprawdzić jak działa strazacki wąż i jak się polewa wodą. Mnóstwo frajdy mieli obsługujacy pradownicę wysokiego cisnienia jaki i ci mogący schłodzić się wodą wśród tęczy.

Po pokazach nadszedł niestety czas pożegnania miłych gospodarzy i powrotu do domu.

A. Banasiak
Załączniki
 •   
 •   
« ...31...»

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211801