(17-01-2009) Zebranie sprawozdawcze w OSP Łąka

W sobotę 17 stycznia o godzinie 19.00 na świetlicy wiejskiej w Łące rozpoczęło się ze zebranie sprawozdawcze za rok 2008 miejscowej OSP. Na zebranie przybyli licznie członkowie czynni i honorowi oraz zaproszeni goście. Za stołami zasiedli: Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Zaczyk, Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, Sekretarz Miasta Zdzisław Cholewiński, Prezes ZOG OSP Tadeusz Miza, przedstawiciel KP PSP Nysa Jacek Słobodzian oraz ks. Proboszcz Grzegorz Kokot. Nie zabrakło również miłych gości z za miedzy czyli kolegów z SDH Vidnava (SDH – to odpowiednik naszej OSP w Czechach) oraz Artura Banasiaka i Marcina Trzaski, którzy na co dzień zajmują się w UM Otmuchów sprawami strażackiej braci.
Otwarcia zebrania i przywitania zebranych dokonał skarbnik OSP Łąka Sylwester Łucki. Został on też wybrany na przewodniczącego zebrania i prowadził je do końca zgodnie z uchwalonym porządkiem. Było czego posłuchać bo to i jednostka w KSRG i zakupów przez to sporo. Widać, że na przestrzeni ostatnich lat dokonał się niesamowity skok ilościowy i jakościowy w sprzęcie, wyposażeniu i zapleczu. Pierwsza sprawa, którą od razu można odczuć, to ogrzewana świetlica i remiza – co zostało osiągnięte dzięki wspólnemu wysiłkowi członków OSP i Rady Sołeckiej oraz wsparciu UM Otmuchów i ZOW OSP w Opolu. Środki zostały wykorzystane jedynie na zakup materiałów a robocizna jest w całości wykonana społecznie (dh Andrzej Opyd). Druga to ilość i jakość posiadanego sprzętu pożarniczego i ratowniczego (kilka lat temu starczyłoby tego na całą gminę). Widać, że przynosi wymierne efekty polityka władz Gminy Otmuchów popierająca rozwój straży ochotniczych a co za tym idzie wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Przybyli gości również zabierali głos dziękując za zaproszenie i podziwiając zaangażowanie miejscowych druhów. Bardzo miłym akcentem było wystąpienie delegacji SDH Vidnava, którzy przybyli aby nawiązać dobrosąsiedzkie stosunki z naszymi druhami i zapoczątkować realną współpracę transgraniczną. Była to rewizyta bo nasi byli w Vidnavie tydzień wcześniej aby zapoznać się z czeskimi realiami. Zebranie było również okazją aby podziękować najbardziej zaangażowanym młodym druhom. Zostali oni wezwani do wystąpienia przed „przed front” gdzie Burmistrz Jan Woźniak, Prezes Tadeusz Miza i Sylwester Łucki wręczyli im listy pochwalne i strażackie maskotki. Po zakończeniu części oficjalnej i przegłosowaniu niezbędnych uchwał przewodniczący zebrania zaprosił wszystkich na zabawę karnawałową przygotowaną przez strażaków. Więcej zdjęć na www.osp.laka.otmu.pl
Załączniki
  •   
  •   

(16-01-2009) Pożar budynku mieszkalnego w Nieradowicach

W nocy z czwartku na piątek SK PSP w Nysie otrzymało wezwanie do płonącego budynku w miejscowości Nieradowice. Zadysponowano drabinę i samochód gaśniczy z JRG Nysa, 2 sekcje (samochody) gaśnicze z OSP Otmuchów i 1 z OSP Wójcice. Przybyłe na miejsce jednostki zastały płonący dach na budynku. W wyniku przeprowadzonej akcji gaśniczej stłumiono ogień i strażacy przystąpili do dalszych działań mających na celu wyeliminowanie możliwych jeszcze zarzewi ognia. Akcja trwała kilka godzin i zakończyła się dopiero nad ranem.
Załączniki
  •   
  •   

(10-01-2009) Zebranie w OSP Wierzbno

W sobotę 10 stycznia odbyło się zebranie sprawozdawcze w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnie. Jest to dopiero drugie ich zebranie od czasu reaktywacji działalności w 2007 roku. Jednak zapał i zaangażowanie Zarządu i członków wyrównują braki w doświadczeniu.
Na sali RSP Wierzbno zebrało się ponad 20 druhów, aby omówić to co osiągnęli w 2008 i co zaplanowali na 2009. Na sali zasiedli także: Prezes RSP Wierzbno Zbigniew Kozik, sołtys Krzysztof Nawalaniec, Prezes ZOG OSP Tadeusz Miza, K-t Gminny OSP Sylwester Łucki oraz Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Otmuchowie: Artur Banasiak i Marcin Trzaska. Zebranie sprawnie poprowadził dh Tadeusz Poparda Prezes OSP Wierzbno. Odczytał wszystkie należne dokumenty -a jest ich niemało- i wraz z Naczelnikiem Stanisławem Wójsem dziękowali zebranym strażakom za olbrzymi wkład pracy, bez którego nie udałoby się tyle osiągnąć. Dziękowano także przybyłym na zebranie gościom i Burmistrzowi Otmuchowa Janowi Woźniakowi za przychylność i zrozumienie potrzeb strażackiej braci. Następnie przedyskutowano potrzeby i możliwości ich realizacji w 2009 oraz podjęto stosowne uchwały. Jest to pierwsze zebranie z cyklu 12 jakie dobędą się w tym roku w strażach naszej gminy.
Załączniki
  •  

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211797