(05-01-2007) Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze w OSP Łąka

W sobotę 5 styczna odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze w OSP Łąka.

Ze względu na śmierć dh Sylwestra Mężyka Skarbnika OSP konieczne były zmiany w składzie Zarządu. Walne Zebranie uzupełniło skład zarządu o dh Roberata Szczerbę i dh Zdzisława Olejniczaka. R. Szczerba został Prezesem Zarządu, S. Łucki skarbikiem a Z. Olejniczak Członkiem Zarządu.

A. Banasiak
Załączniki
  •  Strażacy SOP Łąka Radosław Pilichiewicz
    Zebrani i wzorowy strażak Radosław Pilichiewicz

(12-01-2007) Pożar w Maciejowicach

OSP Otmuchów w akcji
Fot. Kacper Banasiak

Wieczorem 12 stycznia zgłoszono pożar sterty w sołectwie Maciejowice na terenie firmy "Unipasz" Radzikowice.

Zadysponowano do akcji OSP Maciejowice, OSP Otmuchów i sekcję z JRG Nysa. Skierowane siły były duże ze wzgledu na położenie sterty między budynkami obór o drewnianych konstrukcjach dachów.

Takie połozenie pożaru i jego sąsiedztwo oraz silny wiatr stwarzały realne zagrożenie rozprzestrzenienia sie ognia. Konieczne było przerzucenie całej słomy i przelanie jej wodą. Jest to bardzo pracochłonne i ciagnie za soba spore koszty. W działanich tych strażaków wspierał ciągnik firmy z podnośnikiem (tzw "tur"), który znacznie ułatwiał i przyspieszał pracę. Bez tego całą słomę należałoby ręcznie przerzucić widłami!

W trakcie gaszenia sterty otrzymano informację o pożarze w niedalekim budynku obory. Wezwano dodatkowe siły w postaci OSP Wójcice i OSP Łąka. Ewakuowano kilkanaście sztuk bydła i ugaszono, na szczęście niewielką ilość, słomy na piętrze obory. Konstrukcaj tego obiektu była całkowice betonowa i ogień się nie rozprzestrzenił.

Wszystkie siły ratownicze skierowano ponownie do gaszenia sterty, który to pożar nadal wymagał olbrzymich ilosci wody i pracy. Akcja zakończyła się dopiero ok godz. 01.30 i łacznie uczestniczyło w niej ponad 40 strażaków i 6 samochodów gaśniczych.

Kierowanie działaniami zapewniał Grzegorz Kawa, dowódca JRG Nysa i nasz komendant gminny OSP Sylwester Łucki.

Zdjęcia wykonał i obrobił Kacper Banasiak.

Artur Banasiak Szef GZR
Załączniki
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   

(09-01-2007) Pogrzeb dh Jana Kulczyckiego

We wtorek 09 stycznia pożegnaliśmy dh Jana Kulczyckiego Skarbnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Wójcicach.

Odszedł na Wieczną Służbę najstarszy członek Zarządu i wieloletni sołtys Wójcic – człowiek wielkiego serca i wspaniały społecznik.

W ostatniej drodze towarzyszyli dh Kulczyckiemu strażacy z całej Gminy Otmuchów w asyście wozów bojowych i żałobnych syren.

Składamy na ręce rodziny zmarłego wyrazy najszczerszego ubolewania.

Artur Banasiak
« ...30...»

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211799