(11-02-2009) ZMIANY NOWA STRONA

W trakcie budowy jest nowa strona GCZK Otmuchów pod adresem

gczk.otmu.pl

Prosimy o ewentualne uwagi i sugestie  gcr@otmuchow.pl

(9-10.02.2009) Płoną sterty!!!!!

Minęło zaledwie kilka miesięcy i znowu zapłonęły sterty na terenie Gminy Otmuchów. Pierwsze powiadomienie dotarło do straży ok. g 21.00. Poinformowano o płonącej stercie pomiędzy Śliwicami a Broniszewicami. Na miejsce udały się jednostki z Otmuchowa, Kałkowa i Łąki. Strażacy wsparci przez „Tura” na ciągniku usiłowali rozciąć stertę aby uratować część słomy. Niestety okazało się, że ogień opanował już całą długość sterty rozprzestrzeniając się wewnętrznymi kanałami. Wobec takiego obroty sprawy odstąpiona od dalszych działań gaśniczych. Dozór nad pogorzeliskiem powierzono OSP Kałków ze względu na bliskość linii energetycznych. Pozostałe jednostki powróciły do remiz.
Okazało się jednak, że nie na długo. Nad ranem ponownie wezwano OSP Otmuchów do pożaru sterty tym razem po drugiej stronie gminy. Na północ od Maciejowic zapłonęła jedna z trzech olbrzymich stert słomy. Przybyli na ratunek strażacy z Otmuchowa, Maciejowic i Kamiennika zastali już całą stertę w ogniu. Działania ich ograniczyły się więc siłą rzeczy do obrony pozostałych dwóch stert. Gdy minęło największe zagrożenie OSP Otmuchów i Kamiennik zostały wycofane do remiz a dozór nad miejscem pożaru przejęła OSP Maciejowice. Właściciele stert słomy stracili kilkadziesiąt tysięcy zł a budżety straży pożarnych Gmin Otmuchów i Kamiennik został uszczuplony o kilka tys zł.
Załączniki
  •   

(07-02-2009) Zebranie w OSP Wójcice

Kolejna jednostka OSP włączona do KSRG przeprowadziła coroczne zebranie sprawozdawcze. W świetlicy OSP Wójcice zebrało się kilkudziesięciu strażaków i zaproszeni goście w osobach: Sołtys Anny Ludwy, Przewodniczącego Rady Sołeckiej Tadeusza Sodomlaka, przedstawiciela KP PSP Nysa bryg. Grzegorza Woracha, przedstawicieli ZOG OSP: Prezesa Tadeusza Mizy, Komendanta Gminnego Sylwestra Łuckiego oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego: Artura Banasiaka i Marcina Trzaski. Obecny był także Prezes ZOP OSP w Nysie Zbigniew Majka.
Zebranie sprawnie przeprowadzili Prezes Kazimierz Cichewicz i dh Mirosław Muszyński. W sprawozdaniach najwięcej uwagi poświęcono wyjazdom ratowniczym, włączeniu jednostki w 2008 r do KSRG i rozpoczętej rozbudowie części garażowej. Pochwalili się także otrzymaną z KRUS-u Opole torbą ratownictwa medycznego o wartości kilku tys zł. Będzie teraz służyć mieszkańcom sołectwa Wójcice i sołectw ościennych. Na rok bieżący druhowie z Wójcic zaplanowali doprowadzenie prac budowlanych do stanu zamkniętego i zajęcie się pracami wykończeniowymi. Zaplanowali także zakupy drobnego sprzętu i wyposażenia oraz umundurowania strażackiego. W zakresie szkolenia Zarząd postulował o przeprowadzenie szkoleń medycznych dla wszystkich strażaków i innych szkoleń specjalistycznych. Po zakończonej części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na strażacki poczęstunek.
Załączniki
  •   

(28-03-2007) S E P S A

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń.

Sepsa postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.

Nie panikujmy, tylko normalnie dbajmy o swoje zdrowie, nie lekceważmy objawów chorobowych i temp ciała pow. 38 st C i poniżej 36 st. C.

Pamietać należy, że SEPSA jako taka najłatwiej rozwija się w organizamach już osłabionych (dlatego min chorują młodzi żołnierze, studenci itp) i takie osoby powinny zachować szczególna ostrożność.

Szczegółowych informacji nalęzy szukać na stronie SANEPIDU i WZK Opole (http://www.wzk.opole.uw.gov.pl/)

Szef GZR A. Banasiak
Licznik odwiedzin: 211794